21.03.2020  personel ilan sistemi

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınacak?

İşkur tarafından ödenen ve temel şartları belirlenen kısa çalışma ödeneği, son günlerin popüler konularından birisi. En özet haliyle, ekonomik kriz veya doğal afet, salgın veya diğer mücbir sebeplerden ötürü işverenin zor duruma düştüğü, çalışamadığı ancak destek olunduğu takdirde uzun vadede faaliyetine devam edeceğinin öngörüldüğü şartlarda, çalışanlarını işten çıkararak nitelikli iş gücünü kaybetmesi, tazminat ödemek zorunda kalması ve yeniden faaliyete geçeceği dönemde iş gücü açısından sıkıntı yaşayabileceği ihtimalleri göz önünde bulundurularak, işverenin faaliyete ara vereceği bir kaç ay için çalışanlarına işsizlik sigortası fonundan faydalanma hakkı tanınmasıdır.

Kısa Çalışma Uygulamasının Esası

İşkurun tanımına göre; parasal krizler ve mücbir sebepler dolayısıyla çalışma sürecinin üçte bir ya da daha fazla süre azaltılması ya da dört hafta ya da daha uzun süre faaliyete ara verilmesi halinde 3 ay boyunca çalışanlara gelir desteği sağlanmasıdır. Bu süre Devlet Başkanı onayı ile 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Koronavirus Nedeniyle Kısa çalışma Uygulamasına Gidilmesi


İşkurun deyimiyle “Zorlayıcı Sebepler”

İşverenin sebep olmadığı ya da öngöremediği ve bertaraf edilmesine gücünün yetmeyeceği durumlarda devreye girmektedir. İşçilerin çeşitli haklar kazanmasına neden olur, bu haklar işçinin geçimi ve sağlık problemlerine çözüm sağlaması amacıyla sunulan haklardır.

  • Kısa çalışma ödeneğinin ödenmesi
  • Sigorta ödemelerinin yapılması (G.S.S.)

Kısa Çalışma Ücretinden Yararlanma Şartları

“Korona virüs nedeniyle Kısa Çalışma Uygulamasına Gidilebilir mi?”

Yukarıda belirttiğimiz zorlayıcı sebeplerin oluşması, yani salgın hastalık ve takiben gelen ekonomik gelişmeler nedeniyle, bu uygulamaya başvurulabilir. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen işverenler, işkurun yapacağı duyuruyu beklemektedir. İşkur’a yapılacak başvurunun ardından, İşkur yetkililerinin firma hakkında yapacağı uygunluk değerlendirmesinin ardından uygulama hayata geçirilebilir.

Kısa Çalışma Aylığı Alabilir miyim?

Kısa çalışma aylığı alabilmek için bir kaç koşulun oluşması gerekmektedir. İş yerine İşkur tarafından uygunluk onayı verilmesi ilk şarttır.

Aynı zamanda çalışanın bu parayı alabilmesi için işsizlik sigortasına hak kazanmış olması gerekmektedir.

İşsizlik sigortası alabilmek için: son 120 gün ve son 3 yıl içerisinde 600 günden az olmayacak şekilde primlerinin ödenmiş olması gerekir.

“Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Alınacak?” için bir cevap

  1. […] önceki yazılarımızda belirttiğimiz kısa çalışma ödemeleri hakkında Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

personeleman.com